Przejdź do treści

Czy pies może ugryźć dziecko? – co mówią badania

Wielu rodziców zapewne zastanawia się „czy mój pies może ugryźć dziecko?”. Jak wynika z najnowszych badań, najczęściej do pogryzień dzieci dochodzi w domu przez psa, który należał do rodziny. Czy można temu zapobiec? I skąd takie zaskakujące wyniki badań naukowców?

Wyniki badań nad pogryzieniami dzieci przez psy

Wyniki badań nad pogryzieniami dzieci przez psy

Zespół naukowców z Anglii opublikował zaskakujące wyniki badań. W swojej pracy badacze analizowali przypadki pogryzień dzieci przez psy i doszli do kilku ciekawych wniosków:

  • Najbardziej narażone na pogryzienia przez psy są dzieci poniżej 2 roku życia oraz te pomiędzy 9 a 12 rokiem życia.
  • Dzieci do 5 roku życia najczęściej gryzione są w okolice twarzy i szyi.
  • Najczęściej do pogryzień dochodzi w domu, a pies który ugryzł dziecko z nim mieszkał.
  • Do ataków dochodzi zazwyczaj wczesnym wieczorem (między godziną16 a 20) oraz w weekendy, co więcej znacznie częściej zdarza się to w miesiącach letnich.

Na szczęście tylko 1/3 przypadków wymagała hospitalizacji. Jednak w wielu sytuacjach ataki miały duży wpływ na psychikę ofiary i świadków zdarzenia.

Skąd takie wnioski?

Skąd takie wnioski zbadań nad pogryzieniem dzieci przez psy

Pomimo na pozór zaskakujących wniosków, łatwo wytłumaczyć skąd się wzięły.

Okolice twarzy i szyi są u małych dzieci najbardziej narażone na pogryzienia, ponieważ są to miejsca znajdujące się najbliżej psa. Dzieci są niskiego wzrostu oraz przeważnie bawią się i przemieszczają po podłodze. Dodatkowo dzieci poniżej 2 roku życia, poznają interesujący je obiekt przyglądając się mu z bardzo bliska. Raczkujące czy pełzające niemowlę najczęściej zbliża się do psa idąc do niego na wprost i patrząc mu prosto w oczy. Takie zachowanie w psim świecie jest sygnałem grożącym. Dlatego bardzo często w tej sytuacji pies czuje się zagrożony i może nadmiernie zareagować.

W 70% przypadków pies, który ugryzł dziecko mieszkał z nim w jednym domu. Do pogryzień najczęściej dochodziło wieczorami, w weekendy i w miesiącach letnich. Te pory sprzyjają przebywaniu dzieci w domach. Często nie są pilnowane, gdy spędzają czas blisko psa. Są to też pory dnia, w których przygotowywane są posiłki, co sprzyja obronie zasobów ze strony czworonoga. To zwiększa możliwość zaistnienia niebezpiecznej sytuacji.

Jak zapobiegać pogryzieniom dzieci przez psy?

Jak zapobiegać pogryzieniom dzieci przez psy?

Badacze wymieniają trzy obszary, które pozwalają zmniejszyć ryzyko wystąpienia sytuacji, gdy pies może ugryźć dziecko:

  • zapobieganie przez edukację,
  • zapobieganie przez nadzór,
  • zapobieganie przez wprowadzenie zmian w otoczeniu.

Zapobieganie przez edukację

Aby zmniejszyć ryzyko ataku psa na dziecko niezbędna jest edukacja z zakresu profilaktyki pogryzień i bezpieczeństwa w kontaktach z psami. Ważne jest aby edukować zarówno dzieci, jak i opiekunów. Coraz częściej w szkołach, przedszkolach i żłobkach można znaleźć ofertę zajęć z „dogoterapii”. Jednak uczulam Was, żeby zwracać uwagę na program takich zajęć. Niestety często zajęcia polegają na głaskaniu czy przytulaniu puchatego pieska i nie mają nic wspólnego z edukacją o bezpieczeństwie w kontaktach z psem. Później taki maluch, któremu na zajęciach Pani pozwalała przytulać czworonoga, zrobi to samo z innym psem, któremu może się to nie spodobać. To może wręcz sprzyjać niebezpiecznym sytuacjom.

Dlatego zawsze upewnijcie się, co oferuje osoba prowadząca zajęcia z psem i jakie wartości chce przekazywać dzieciom. Na rynku znajdziecie wiele wartościowych zajęć edukacyjnych z udziałem psa. Są też opcje bez udziału czworonoga. W wielu przypadkach żywy pies nie jest niezbędny do przekazywania odpowiednich wzorców zachowań i wiedzy z zakresu psich potrzeb oraz komunikacji. Same prowadzimy zajęcia z dziećmi z udziałem psiego fantomu (pluszowego psa). Takie zajęcia bardzo podobają się maluchom i bezpiecznie oraz bez strachu mogą modelować poprawne zachowania wobec psa. Tutaj znajdziesz naszą ofertę.

Ważne jest również edukowanie rodziców, dziadków, czy niań z zakresu bezpiecznych zachowań w obecności psa i podstaw psiego języka. Uważam, że każdy kto opiekuje się dzieckiem w obecności czworonoga powinien zdobyć przynajmniej podstawową wiedzę w tym temacie.

Zapobieganie przez nadzór

Z innych badań wynika, że ponad 50% opiekunów zostawia swoje dziecko i psa bez nadzoru, przynajmniej na chwilę. Zakładają że pies, który wychowuje się z dzieckiem, na pewno nie zrobi mu krzywdy. Jednak należy pamiętać, że w ponad 70% przypadków, to właśnie pies, który mieszkał z dzieckiem w jednym domu je zaatakował. Dlatego tak ważne jest, żeby zawsze mieć na oku dziecko, gdy jest w pobliżu psa – niezależnie czy to obcy pies, czy domownik. Również do zadań rodziców należy dbanie, aby maluch nie naruszał granic psa, nie przeszkadzał mu podczas jedzenia, czy nie wchodził do psiego posłania.

Zapobieganie przez wprowadzenie zmian w otoczeniu

Czasem bezpośredni nadzór nad dzieckiem i psem nie jest możliwy. Wtedy warto wprowadzić zmiany w otoczeniu, które zwiększą bezpieczeństwo dziecka. W takim przypadku świetnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju barierki i inne zabezpieczenia.

Praca nad problemami w zachowaniu

Warto również pamiętać o odpowiedniej socjalizacji psa i pracy nad jego lękami. Badania wskazują, że 3/4 psów, które dopuściły się ataku na dziecko wykazywało wcześniej problemy z nadmierną lękliwością. Dlatego tak ważne jest, żeby przy wsparciu specjalisty na co dzień pracować nad zmianą zachowania psa, co również przyczyni się do zmniejszenia ryzyka pogryzień.

Co gdy pies ugryzie dziecko?

Co gdy pies ugryzie dziecko?

Pomimo wszelkich starań istnieje ryzyko, że pies może ugryźć dziecko. Gdy dojdzie do ataku, przede wszystkim należy oddzielić dziecko i psa. Należy ocenić obrażenia i udzielić dziecku pomocy, w razie potrzeby zawieźć do szpitala, czy wezwać pogotowie. Warto też powstrzymać się od krzyczenia czy karania psa. Dla psa, który ugryzł, już samo zdarzenie jest karą. Użycie zębów wobec człowieka jest dla psa trudnym doświadczeniem.

Warto zastanowić się nad przyczyną incydentu, czy pies wcześniej wyraźnie nie ostrzegał przed atakiem, czy jego sygnały nie zostały zlekceważone. Jeśli nie dostrzegliśmy powodu takiej reakcji, warto skonsultować psa z weterynarzem i poszukać przyczyny w stanie zdrowia.

Często słyszymy, że pies, który ugryzł człowieka, musi zostać uśpiony. Jednak powinna to być naprawdę ostateczność. Poprzedzona konsultacjami ze specjalistami i szukaniem przyczyny takiego zachowania. Szczególnie jeśli był to pojedynczy incydent. Gdy nie jesteśmy w stanie mieszkać z psem w jednym domu, warto poszukać kogoś kto weźmie czworonoga do siebie. Może tylko na chwilę, dopóki nie ochłoniemy po zdarzeniu albo nie znajdziemy przyczyny. Czasem może to być nowy dom na stałe, który podejmie się opieki nad psem „z kartoteką”.

Temat pogryzień dzieci przez psy jest trudny. Jednak warto o tym mówić, żeby zwiększać świadomość wśród opiekunów, że pies może ugryźć dziecko. Zawsze należy mieć z tyłu głowy, że pies ma zęby i może ich użyć, gdy poczuje się zagrożony. A żaden człowiek nie jest w stanie przewidzieć, co czworonóg odbierze jako poważne zagrożenie.

Tutaj znajdziesz link do wspomnianych badań.

Zachęcam do podzielenia się w komentarzach swoimi przemyśleniami na ten temat.

Pamiętaj, że najlepszym sposobem, by uniknąć takich incydentów jest zwiększanie świadomości i poszerzanie wiedzy o psach.

UMÓW SIĘ NA KONSULTACJE

na których porozmawiamy o bezpieczeństwie podczas kontaktów dziecka z psem, o psiej komunikacji i zapobieganiu niebezpiecznym sytuacjom.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x