Sezon wakacyjny właśnie się rozpoczął i wielu świeżo upieczonych rodziców zastanawia się co zabrać na wakacje z dzieckiem i psem. W niniejszym wpisie mam dla Was gotową listę moich niezbędnych rzeczy, bez których nie wyobrażam sobie wyjazdu na wakacje z dzieckiem i psem. Gotowa CHECKLISTA do pobrania na końcu tekstu!
Oczywiście wszystko zależy od wieku dziecka, miejsca, w które jedziecie oraz czasu jaki planujecie tam spędzić. Poniżej starałam się ująć najbardziej uniwersalne rzeczy, które warto ze sobą mieć na kilkudniowy wyjazd z małym dzieckiem (do ok. 2 lat). Nie wymieniam również rodzajów ubranek czy kosmetyków, bo to każdy rodzic dobierze indywidualnie do potrzeb maluszka i pogody oraz miejsca, w które jedziecie.
Dokumenty
Gdy jesteśmy daleko od domu, zawsze warto mieć przy sobie dokumenty. W przypadku dziecka, przydatna może okazać się książeczka zdrowia z książeczką szczepień. Gdy podróżujemy za granicę musimy mieć dowód osobisty dla dziecka lub paszport. Warto pamiętać, że dowód osobisty dla niemowlęcia ważny jest 5 lat i jego wyrobienie jest bezpłatne – można to zrobić przez Internet lub w urzędzie. Natomiast za paszport dla malucha zapłacimy 30 zł i również jego termin ważności upływa po 5 latach od daty wyrobienia. Na zagraniczne wakacje zabierzmy również EKUZ (europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego) – można wyrobić ją przez mojeIKP lub w oddziale NFZ.
Gdy jedziemy z psem, nie powinniśmy zapomnieć o książeczce zdrowia pupila wraz z ważnym szczepieniem na wściekliznę. Jeśli przekraczamy granicę, nasz pies musi mieć wyrobiony paszport. Jest on ważny do końca życia czworonoga i jego koszt to 100zł. Warunkiem wydania paszportu dla psa jest ważne szczepienie przeciwko wściekliźnie oraz pies musi być zaczipowany. Warto też sprawdzić przepisy dotyczące wwozu zwierząt obowiązujące w kraju, do którego jedziemy – czasami po przekroczeniu granicy, pies musi zostać poddany kwarantannie.
Apteczka
Gdy zostajemy rodzicami, nasze priorytety co do rzeczy, które wkładamy do walizki się zmieniają. Teraz najważniejsze jest zdrowie naszego dziecka. Aby na wyjeździe mieć spokojną głowę, warto zapakować niezbędne leki, które pozwolą przywrócić zdrowie maluszkowi. To samo tyczy się naszego psa – gdy jesteśmy przygotowani na każdą ewentualność, możemy spać spokojnie. Warto też zapisać adresy najbliższego oddziału pediatrycznego oraz kliniki weterynaryjnej.
Co do apteczki dla dziecka
Warto zabrać ze sobą podstawowe leki, które mogą przydać się w awaryjnych sytuacjach. Poniżej znajdziesz listę, moim zdaniem niezbędnego minimum, które powinno znaleźć się w apteczce. Najlepiej skonsultować się z pediatrą, aby polecił nam konkretne preparaty. Jeśli mamy taką możliwość, poprośmy lekarza o możliwość kontaktu i teleporady w kryzysowej sytuacji. Nie zapomnij też spakować zapasu leków, które maluch przyjmuje regularnie.
Na liście powinny się znaleźć:
- termometr,
- odciągacz do kataru,
- nebulizator,
- leki na gorączkę – paracetamol oraz ibuprofen – polecam wziąć również czopki, gdyby dziecko odmawiało zażycia leku doustnie,
- leki na biegunkę,
- elektrolity,
- probiotyk,
- plastry,
- środek do dezynfekcji ran – pamiętaj, że wg. najnowszych badań, woda utleniona nie jest już zalecana do odkażania ran, u mnie najlepiej sprawdza się Octenisept,
- gaziki jałowe,
- igła sterylna (np. do wyjęcia drzazgi),
- krem z filtrem,
- preparat na oparzenia słoneczne,
- maść na pieluszkowe odparzenia,
- preparat odstraszający komary i kleszcze,
- maść na ugryzienia,
- coś na chorobę lokomocyjną.
Polecam wypakować leki z oryginalnych opakowań i związać zawartość gumką recepturką razem z ulotką – dzięki temu zajmą zdecydowanie mniej miejsca, a będziesz mieć pod ręką informację o dawkowaniu dla twojego maluszka.
Co do apteczki dla psa
Co ciekawe zawartość apteczki dla psa jest bardzo zbliżona do tej dla dziecka. W pierwszej kolejności należy zadbać o zapas leków, które pupil przyjmuje regularnie. Również w tym przypadku niezastąpiony będzie kontakt do weterynarza w razie nagłych wypadków. Do niezbędnych preparatów, które powinniśmy zabrać należą (o konkretne nazwy leków najlepiej zapytać swojego weterynarza):
- środek do dezynfekcji ran – Octenisept sprawdzi się również w tym przypadku,
- środki opatrunkowe (gaziki jałowe różnej wielkości, bandaże, bandaż kohezyjny),
- węgiel aktywny,
- środek przeciwbiegunkowy,
- probiotyki,
- elektrolity,
- lek na chorobę lokomocyjną – jeśli twój pies się z nią zmaga,
- termometr z miękką końcówką i najlepiej taki z ekspresowym pomiarem temperatury,
- kaganiec – czasem pies w silnym bólu może ugryźć nawet ukochanego opiekuna.
Przezorny zawsze ubezpieczony, więc w sprawie zdrowia lepiej wziąć ze sobą za dużo leków, niż później żałować. Szczególnie jeśli wybieramy się za granicę, gdzie leki są dużo droższe niż w Polsce i czasem trudniej je zdobyć.
W podróży
Gdy decydujemy się na wakacje z dzieckiem i psem, najczęstszym środkiem transportu, jaki wybieramy jest samochód. Jest to wygodna opcja, gdy trzeba robić częste postoje. Pozwala również zabrać więcej bagażu niż np. samolot. Warto zastanowić się nad wynajęciem bagażnika na dach, aby zyskać więcej miejsca w środku.
Podróżując z maluszkiem i czworonogiem nie zapominaj o częstych postojach. Zarówno dzieci jak i psy powinny mieć możliwość rozprostowania się. Często na MOP-ach, szczególnie tych w Polsce, są place zabaw – niezastąpione, gdy jedziemy z biegającym już brzdącem.
Pies powinien mieć szansę na załatwienie potrzeb fizjologicznych – pamiętaj aby mieć ze sobą woreczki i sprzątnąć po swoim psie. Nie zapominaj również o podawaniu psu wody na postojach – do tego najlepiej sprawdzi się składana miska lub specjalne podróżne poidło. Przerwy w jeździe powinny odbywać się regularnie co 2-3 godziny.
Bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo w podróży to podstawa. Warto przemyśleć, gdzie w samochodzie umieścimy pupila, gdy z tyłu będzie jechał maluszek. Nie zalecam, aby pies podróżował z niemowlęciem na tylnej kanapie, bez naszej kontroli. Stres związany z podróżą i nowy członek rodziny może wywołać nadmierną reakcję psa na pewne sytuacje, a wręcz doprowadzić do niebezpiecznych zachowań. Dodatkowo podczas długiej drogi rodzic siedzący obok maluszka jest niezastąpiony, gdy trzeba zająć się dzieckiem.
Sposoby podróżowania z dzieckiem i psem zasługują na odrębny wpis – dlatego pozwólcie, że w tym wpisie nie będę się nad tym rozwodzić. Obiecuję, że niedługo przygotuję coś specjalnego w tej tematyce.
Jednak do niezbędnych akcesoriów w podróżowaniu samochodem zaliczymy matę samochodową dla psa lub specjalny fotelik – osobiście polecam polskie produkty ze sklepu Happy Way. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest umieszczenie psa w bagażniku w specjalnej klatce, jednak nie oszukujmy się, przy takiej ilości bagaży, gdy podróżujemy z dzieckiem, na psa w bagażniku zwyczajnie nie ma już miejsca. Jednak niezależnie od przestrzeni, w której będzie jechał pies, powinniśmy go wcześniej przyzwyczaić do jazdy. W ten sposób podróż minie mu dużo przyjemniej. Nie zapominajmy również o specjalnych szelkach oraz pasie, którymi przymocujemy psa. Podczas wypadku swobodnie poruszający się pies po samochodzie może osiągnąć masę nawet kilku ton i być śmiertelnym zagrożeniem dla współpasażerów.
Przyda się w podróży z dzieckiem
W zależności od wieku dziecka, warto mieć pod ręką podstawowe akcesoria takie jak:
- pampersy,
- mokre chusteczki,
- przekąski,
- butelkę z wodą,
- butelkę na mleko modyfikowane (jeśli dziecko takie pije),
- do przyrządzania MM dobrze sprawdzi się wrzątek w termosie,
- podkłady higieniczne lub przewijak turystyczny, aby wygodnie przewinąć maluszka,
- zabawki – oprócz ulubieńców, warto zabrać do tej pory nieznane dziecku przedmioty, żeby bardziej zaciekawiły malucha,
- książeczki – tu również sprawdzą się nowe pozycje, ale warto nie zapominać o sprawdzonych tytułach,
- ubranka na przebranie, gdyby zdarzyła się jakaś awaria – najlepiej 2-3 zestawy,
- osłony przeciwsłoneczne na okno w samochodzie.
Akcesoria, które warto zabrać na wakacje z dzieckiem i psem
Gdy dojedziemy do celu naszej podróży, nie możemy zapomnieć o akcesoriach, które znacznie ułatwią nam wakacje z dzieckiem i psem.
Dla dziecka
Jeśli wasz maluch je już inne posiłki niż mleko, polecam zabrać zestaw naczynek i sztućców dla niego – nie chcecie przecież się martwić, gdy zbije zastawę w wynajmowanym apartamencie. Przyda Wam się również śliniak, jeśli jest akceptowany przez dziecko. Warto też zabrać zestaw pudełeczek, aby wygodnie zapakować owoce czy przekąski na cały dzień.
Na wspólne wędrówki warto wziąć ze sobą chustę lub nosidło – to wygodne rozwiązanie, które pozwoli Wam zwiedzać okolicę po za ścieżkami dla wózków. Tak jak w podróży i tu przyda się turystyczna mata do przewijania lub podkłady higieniczne i mokre chusteczki – dużo mokrych chusteczek, bo oprócz zmiany pieluszki przydają się do wytarcia brudnych rączek i buzi.
Jeśli planujecie wakacje nad wodą przyda Wam się namiot plażowy z ochroną UV50+, proponuję wybrać taki, który ma okienka z siatką, bo w dużym słońcu w środku potrafi zrobić się na prawdę duszno. Polecam też wziąć mały basen, żeby móc zrobić maluszkowi własne morze czy jezioro na plaży. Wygodnym rozwiązaniem są składane baseniki. Polecam potrenować przed wyjazdem składanie namiotu i takiego basenu, żeby nie denerwować się w pośpiechu na plaży. Oczywiście warto też zabrać zestaw do zabawy w piasku, koc plażowy, ręcznik ponczo i dmuchane zabawki do wody.
Dla psa
Na wakacjach nie możecie zapomnieć o smyczy i szelkach lub obroży. Na niektóre spacery na łonie natury przyda Wam się też długa linka. Polecam też zabrać ze sobą kaganiec – należy wcześniej przyzwyczaić psa do jego noszenia – w wielu miejscach publicznych mogą wymagać, aby pies był w kagańcu. Pamiętajcie, że kaganiec z taśmy (tzw. weterynaryjny), który szczelnie zamyka psu pysk, nie może być używany podczas spacerów – pies w kagańcu musi mieć miejsce na otworzenie pyska i ziajanie.
Oczywiście nie można zapomnieć o jedzeniu dla czworonoga i zabrać zapas jego karmy oraz miski na jedzenie i wodę – najwygodniej wybrać składane, które nie zajmą dużo miejsca w walizce.
Aby zaspokoić potrzebę zabawy nie zapominajcie o ulubionych zabawkach waszego psiaka. Do pozytywnych wzmocnień, szczególnie w stresujących sytuacjach przydadzą Wam się smaczki i wygodna saszetka. Jeśli wasz pies jest nauczony spokojnego zostawania w obcym miejscu, zabierzcie ze sobą gryzaki czy konga, aby umilić mu samotność. Coś co zajmie go na dłużej dobrze sprawdzi się również podczas wizyty w restauracji.
Pozostając w temacie zakwaterowania warto zabrać ze sobą posłanie lub matę turystyczną, na której pies będzie spał w nowym miejscu. Polecam też wziąć koc, aby w razie potrzeby położyć go na łóżku czy kanapie, bo nie każdy wynajmujący będzie zadowolony, gdy jego meble będą w sierści czy ze śladami pazurów.
Warto zabrać ze sobą szampon i ręcznik dla psa – czasem czworonóg postanowi wytarzać się w padlinie czy zwyczajnie złapie Was ulewa.
Przed wyjazdem zawsze spisuję sobie listę niezbędnych rzeczy, o których nie mogę zapomnieć. Dlatego przygotowałam dla Was taką gotową checklistę wszystkiego co wymieniłam w tym artykule.
Jeśli ogranicza Was miejsce na bagaże to część z tych rzeczy możecie kupić na miejscu, czy nadać paczkę na wakacyjny adres. Dajcie znać czy jest coś jeszcze, bez czego nie wyobrażacie sobie wyjazdu na wakacje z dzieckiem i psem.
Życzę Wam bezpiecznej podróży i wspaniałych wspomnień z wakacji 🙂
P.S. Podzielcie się zdjęciami z wakacji z dzieckiem i psem na Instagramie i oznaczcie mój profil @mamazpsem_
Jako behawiorystka, mama 2letniej Helenki i opiekunka lękliwej Bezy, doskonale wiem, z czym musi zmierzyć się pies, gdy w domu pojawia się dziecko. Chętnie podzielę się z Tobą tą wiedzą.
Umów się na konsultację już dziś i zadbaj o bezpieczną relację między Twoim dzieckiem i psem.